Bilgi İşlem Dairesi

Birimin temel görevi ve amacı nedir? 

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın görevi, Üniversitenin ihtiyaç duyacağı bilgi işlem hizmetlerini yerine getirmek, bilgi işlem görevlerini planlamak, uygulamaları koordine etmek, üniversite iletişim ağının kurulmasını ve iletişimini düzenlemek, Üniversitenin genel bilgisayar kullanıcı birimlerini düzenlemek ve çalıştırmaktır.

Birimde öğrencilere sunulan hizmetler nelerdir? 

Aşağıda belirtilen hizmetler ilgili birimler tarafından yürütülmektedir. Birimimizin öğrencilere dolaylı yoldan sunduğu hizmetler, Üniversitenin çevrimiçi bilgi sistemlerini geliştirmek, altyapısını sağlamak ve ilgili birimlere gerekli teknik desteği vermektir. Birim ayrıca öğrencilere aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır:
  • Eduroam: Öğrencilerin üniversitemiz çatısı altındaki binalarında ve açık alanlarında ücretsiz kablosuz internet kullanabildiği hizmetidir.
  • E-Posta: Üniversiteye kayıt olurken https://aktivasyon.mu.edu.tr web sayfası üzerinden oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile tahsis edilen, https://posta.mu.edu.tr web sayfası üzerinden erişilebilen e-posta hizmetidir.
  • Office365: Öğrencinin kullanıcı adı ve parolası ile Office365 ürünlerinden öğrenciliği boyunca yararlanabileceği hizmettir.
  • Proxy: Abone olunan veri tabanlarında ki akademik çalışmaların kütüphaneye ya da kampüse gelmeden devam ettirilebilmesini sağlayan hizmettir.
Birimde sunulan hizmetlerden nasıl yararlanılır? 

Öğrencilere tarafımızdan sunulan hizmetler, online erişilebilir olup, bu hizmetlerden internet altyapısına erişimi olan kişisel telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar aracılığıyla yararlanılabilir.

Birimin çalışma ilkeleri nelerdir?

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, 124 Sayılı Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumlarının İdari Teşkilatı Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Birimin yıllık/haftalık çalışma takvimi 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, resmi tatiller hariç hafta içi her gün 8:30-17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Sistem kesintisi, geneli ilgilendiren sorunlar, vb. gibi özel durumlarda 7/24 hizmet verilmektedir.

Birim kampüste nerededir? Hangi binada, kaçıncı kattadır? 

Menteşe Kütüphanesi Binası (Arka Giriş) Giriş Katı  ve 1. Kat

İletişim

0252 211 1226 / Arzu Uygunol (Şef)
http://bim.mu.edu.tr
bim@mu.edu.tr